Joyce, Barnaby
(77 words)

Former Deputy Prime Minister, Government of Australia; political career: Leader of The Nationals in the Senate, 2008-13; Shadow Minister for Finance and Debt Reduction, 2009-10; Shadow Minister for Regional Development, Infrastructure and Water, 2010; Shadow Minister for Regional Development, Local Government and Water, 2010-13; Minister of Agriculture, Dep. Leader of the Nationals, 2013, Leader, 2016-Feb. 2018; Dep. Prime Minister, Feb. 2016-Oct. 017, Dec. 2017-Feb. 2018; office address: House of Representatives, Parliament House, Canberra ACT 2600, Australia.

Cite this page
“Joyce, Barnaby”, in: International Year Book and Statesmen's Who's Who, Edited by: Jennifer Dilworth, Megan Stuart-Jones. Consulted online on 24 September 2018 <http://dx.doi.org/10.1163/1570-6664_iyb_SIM_person_53360>



▲   Back to top   ▲